Close

Výcvik ohaře – povel „Sedni“

Povel „Sedni“

Povel „Sedni“ je základním povelem ve výcviku jakéhokoliv psa a pro loveckého má zvláštní význam při pozdějším nácviku aportu. Je to povel nejjednodušší a můžete ho učit už od prvních dnů co doma máte štěně. Zvládne to opravdu každý.

Povelová technika

 1. sluch – „Sedni“ nebo „Sssst“
 2. zrak – zvednutí ukazováčku

Co požadujeme od psa

 • rychle sednout před psovoda, nebo kdekoliv jinde
 • být v klidu i pokud je psovod z dohledu
 • bez dohledu pes musí vydržet 2 – 3 minuty sedět
 • musí sedět i při pochvale, až po povelu „Volno“ si může hrát

Jak to psa naučit?

Prvním krokem je navádění psa pamlskem (piškot, párek, salám) směrem k sobě. Až pes o pamlsek jeví zájem, začnete ho zvedat před čenichem vzhůru a dozadu a tím si pes sedne úplně sám. V ten okamžik, kdy si sedá vyslovíte povel „Sedni“ a hodně pochválíte „Hodný, Azor“, „Tak je to dobře“ apod.

Následuje nácvik rychlosti provedení, kde si můžeme (ale nemusíme) pomoct nátlakem a to:

 1. zatlačení na zadek
 2. trhnutí vodítkem
 3. lehký švih proutkem

V dalších týdnech výcviku učíme psa klid při sezení a to tak, že s ním jdeme na vodítku a velíme „Sedni“. Pustíme vodítko a sami pokračujeme dál:

 1. pokud nás pes chce následovat, potrestáme ho (slovně) a zavedeme zpět na původní místo
 2. zůstane-li sedět, vrátíme se po pár krocích zpět, psa pochválíme a velíme „K noze“ nebo „Pojď“. Uděláme s ním ještě pár kroků a velíme „Volno“ nebo „Běž“.

Pokud by ani při příštím nácviku klidu při sezení nezůstal pes sedět, použijeme nátlaku, jak je uvedeno výše. Psa učíme tento klid nejlépe v lese, kde se mu střídavě schováváme za stromy a znovu se objevujeme, aby byl stále pod naší kontrolou a mohli jsme ho rychle opravit. Teprve až zvládá sedět pár minut s vodítkem na zemi, i když nás nevidí, můžeme cvik přecvičit bez vodítka. A pak povel každý den upevňujeme při společném životě.

Tipy pro upevnění povelu

 • Pes si sedne vždy před dveřmi a musí počkat do dveří vejdeme.
 • Velíme „Sedni“ při rušení (kočka, míč, lidé apod.).
 • Povel také upevníme přidáním posunkového povelu (ukazováčku) a to tak, že současně s povelem „Sedni“ zvedneme ukazováček. Poté stačí jen zvednout ukazováček a pes už sedí.
 • Psa NIKDY nepouštíme z povelu „Sedni“, ale vždy s ním uděláme pár kroků a až poté ho pustíme. Počet kroků musíte měnit.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *