Close

Výcvik ohaře – odložení psa

Povel „Zůstaň“

Povel „Zůstaň“ nebo-li odložení se hodí vždy, když potřebujete psa někde úmyslně (nebo neúmyslně) nechat. Hodí se na místech, kde s námi pes nemůže – např. před obchodem, což bych ale v dnešní době opravdu zvážil. Osobně bych svého psa před žádným velkým obchodem nenechal. Psa můžete tzv. odložit s předmětem (batoh, taška) nebo bez něj. Odložení bez předmětu je náročnější, protože pes u sebe nemá nic co by patřilo po psovodovi a snadněji tak s místa odchází. Na druhou stranu je lepší začít právě s ním a to hlavně proto, že není dobré ještě nevycvičeného psa učit bránit si předmět u kterého leží.

Povelová technika

  1. sluch
    • z počátku „Lehni, zůstaň“ a později pouze „Zůstaň“
    • případně dlouhý klesající zvizd
  2. zrak – zvednutí pravé ruky (pokud pes umí lehat na zvednutí ruky)

Co požadujeme od psa

  • Pes zůstane ležet na určeném místě, dokud se pro něj nevrátím.
  • Cílem je přibližně patnáctiminutové odložení kdy psovod není v dohledu a to i když kolem běhají psy, děti nebo létají kačeny.
  • Při loveckém výcviku požadujeme na začátku a na konci výstřel a pes musí zůstat naprosto klidný.

Jak to psa naučit?

V prvních fázích tohoto cviku musí být pes vždy na vodítku nebo na dlouhé šňůře. Jdete tedy se psem na vodítku velíme „Daun, zůstaň“ nebo „Lehni, zůstaň“ a pokud si pes sám ihned nelehne, použijete nátlak (např. zatlačení na záda). V okamžiku, kdy se snaží zvednout, opravíte ho do správné polohy. V začátcích stačí půl minuty, pak přijde velká pochvala, povel „Volno“ a oblíbená hra.

Dále prodlužujete časový interval, kdy pes musí zůstat ležet, ale přitom stojíte stále u něj a držíte vodítko. Druhým krokem je velmi postupné vzdalování se od psa s vodítkem v ruce. Až toto pes spolehlivě zvládá na délku vodítka, prodlužujete vzdálenost až jste od něj několik metrů od něj. V případě jakéhokoli zaváhání se v klidu vrátíte zpátky a psa opravíte do správné polohy. Tento proces může trvat několik týdnů a chce to hodně trpělivosti.

A pak může začít ta dobrodružnější část, kdy se psovi začnete schovávat. Poprvé se stane, že tomu nebude rozumět a bude natahovat hlavu tak dlouho než si stoupne a půjde vás hledat. Znovu tedy zopakujete proces výše. Chci tím říct, že vzdálenost, schovávání se a časový interval se musí prodlužovat opravdu velmi pomalu a pokud pes začne dělat co nemá, je potřeba se vrátit o krok zpět. A tento krok upevnit.

Pro rychlý postup si můžete přizvat pomocníka, který psa opraví vždy, když se bude snažit zvednout. To na psa zapůsobí tak, že snadněji poslechne, i když je psovod z dohledu (taková prodloužená ruka).

Samotnou kapitolou je odložení s předmětem, kde pes musí nejenom zůstat ležet, ale i tento předmět chránit před cizími osobami. To už bude ale na další článek a pes musí perfektně zvládat základní poslušnost.

Tip pro spokojený život

Postupně zvyšujte nároky a cvičte odložení na stále rušnějších místech – mezi psy, lidmi apod. Pes se vám za to odmění tak, že jednou ho budete moct nechat ležet na velkém náměstí plném létajících holubů, fotících Číňanů a vy si můžete jít v klidu koupit zmrzlinu a nebo vybírat eura za fotku s ležící sochou.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *