Close

Recenze: Od nuly k jedničce

V pořadí již druhá recenze na knihu o budoucnosti lidstva a dalo by se říci, že ještě lepší než předchozí „Druhý věk strojů“. Už v předmluvě od Filipa Dřímalky mě zaujala věta „Milan Zíka, ředitel inovací ve společnosti Deutche Telekom, se vždy ptá svých kolegů, co inovativního za poslední tři měsíce udělali a nechce slyšet prázdná slova, jen kontrétní činy.“ Proto by se každý podnikatel, student, jednoduše kdokoliv, měl zamyslet nad tím, jestli se posouvá vpřed, a nebo pouze stojí na místě a konkurence už je daleko před ním. Na základě prasknutí internetové bubliny v roce 2000 vznikly čtyři důležité myšlenky, které se postupně přetvořily v naprosté opaky a pokud chceme být úspěšní i v budoucnu, měli bychom se jich držet.

  1. Lepší je riskovat a být odvážný, než se držet při zemi. Nebuďte průměrní, ale vystupte ze šedi davu a udělejte něco neprůměrného a odvážného.
  2. Špatný plán je lepší než žádný plán. Ten, kdo nemá žádné cíle, jich nemůže nikdy dosáhnout, protože neví, co chce. Proto si stanovte své cíle a osobní vizi. Váš život se změní o 180 stupňů.
  3. Konkurenční trhy ničí zisky. Vyhledávejte tržní niky a neohlížejte se na konkurenci, raději se jí ztraťte někde v dáli. Vymýšlejte nové věci a neupravujte ty stávající, jedině tak dosáhnete desetinásobného vylepšení.
  4. Důležitý je nejen produkt, ale ve stejné míře i jeho prodej. Pokud něco tvoříte, spusťte to ihned, i nehotovou, nedokonalou verzi. Jakmile budou váš produkt používat lidé, chyby doladíte, ale pokud byste chtěli perfektní produkt, nikdy jej nedokončíte.

Taktéž tato kniha potvrzuje teorii o nahrazování lidské síly roboty s umělou inteligencí, ale stejně jako v Druhém věku strojů, říká Peter Thiel, že stroje budou lidstvo pouze doplňovat, protože jedině tak dosáhnou lepších výsledků.

„Od nuly k jedničce je racionální, praktickou, břitce napsanou publikací, kterou by neměli číst jen začínající podnikatelé, ale všichni ti, kteří hledají nějakou uvážlivou alternativu k současnému převládajícímu pesimismu, pokud se budoucnosti světa týče.” – The Economist

Vůbec nejzajímavější částí knihy je závěr, protože každého přece zajímá, jaká bude budoucnost a jestli má smysl ještě vůbec něco dělat. Podle filozofa Nicka Bostroma jsou možné čtyři scénáře vývoje lidstva. buPrvní možností je pokračování v trendu opakujících se vzestupů a pádu, tak jako tomu bylo už od starověkých národů. Každopádně až v posledních letech se objevují první prognózy o tom, že stabilita, kterou vnímáme jako samozřejmou, by mohla i nadále trvat.

Druhá možnost vnímá směřování celého světa k úrovni nejbohatších zemí světa, což by znamenalo, že budoucnost by vypadala téměř stejně jako současnost. Bohužel je tu i třetí scénář, který bere v potaz sílu dnešních zbraní hromadného ničení a stále se zvětšujících konfliktů mezi všemožnými stranami. Mluvíme o tak velké sociální katastrofě, že bychom ji nepřežili. Čtvrtý scénář je za předpokladu, že jsme stále nedosáhli singularity, velmi nepravděpodobný. Nicméně futurolog Ray Kurzweil míní, že singularita se blíží a tak je naším úkolem připravit se na její přijetí a stále vytvářet nové věci, díky kterým nebude budoucnost jen jiná, ale také lepší – zkrátka přejít od nuly k jedničce.


Hodnocení: 5/5

Autoři: Peter Thiel a Blake Masters

Nakladatelství: Jan Melvil Publishing, s.r.o.

Rok vydání: 2015

Počet stran: 192

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *